Bowling - I.PSKN Praha

Technické cvičení II.

Zátěž těla při bowlingu

  Záda ( hlavně pátěř )

Při pohybu vpřed je tělo z počátku rovné, potom v průběhu rozběhu přichází mírný předklon, který se zvětšuje u některých až  téměř do vodorovné polohy zad. Zároveň s tím pracuje přetáčení těla, rotace celé horní části, nejprve trochu vzad a potom trochu dopředu. (pro praváka-pravé rameno dozadu a dopředu)

 

 

Nohy (kolena, stehna, kvěle):

Při prvních krocích jsou nohy propnuté, poté se pozice těla snižuje a poslední kroky jsou vedené se skrčenýma nohama. Zároveň v posledním kroku a dokluzu na přešlapovou čáru pracují kyčle s stehenní sval. Postoj na konci je na levé noze, někteří hráči se pravou opírají o zem, jiní ji nechávají ve vzduchu. V této pozici pak hráči chvíli po odhozu setrvají, zatěžují tedy levé stehno, koleno i kyčel. Kyčle jsou zatěžovány i v průběhu rozběhu, pokud hráč rotuje trupem, ale nohama stále drží původní směr.

 

Trup (břišní svaly):

V těchto partiích hráč potřebuje sílu - kinetická energie při kyvu koulí se musí v těle zpracovat a v těchto svalech k tomu dochází. Také při odhozu koule, při dokončování rotace trupu je potřeba mít tyto svaly pevné , aby hráč v odhozu "ale zůstal pevný"

 

 

Ramena (prsty, zápěstí):

Tady je asi zbytečné dlouze popisovat co se děje - koule po uvedení do rotačního pohybu opisuje oblouk, jehož středem je rameno, které také nese veškerou váhu koule při pohybu dozadu i dopředu. Zároveň na vypuštění, kdy koule opouští dlaň pracuje a je velmi namáhané zápěstí. Při agresivnějším způsobu hraní se ramena ješte ze své přirozené polohy vychylují dozadu a dopředu - kloub je tedy namáhaný i těmito směry.

 

Ruce (jak "bowlingová", tak nebowlingová ruka):

levá ruka ( u praváků ) plní v bowlingu funkci stabilizace a rovnováhy na odhazu. Na začátku pomáhá držet kouli ve výchozí pozici, poté se pohybu "zrcadlové" k pravé ruce, případně je pouze na boku těla, natažená, přibližně ve výšce prsou. Pravá ruka je pak více popsaná už u práce ramen.

Žádné komentáře